Home » Biznes i Finanse od endoskopia » Biura rachunkowe od endoskopia » Biuro rachunkowe o zmianie w prawie pracy

Biuro rachunkowe o zmianie w prawie pracy

Biuro rachunkowe o zmianie w prawie pracy

Przyszły rok przyniesie sporą ilość zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Spora ilość pracodawców będzie musiało zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się pozytywne dla ludzi pracujących, czy może doprowadzą do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przeanalizować dostępne wiadomości i znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Pierwszą zmianą będzie wciśnięcie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Obecnie wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób unormowane. Ten element bardzo często nadmiernie używany przez pracodawców. Sejm uznał że taka praktyka jest odpowiedzialna za naganną sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają doprowadzić do sytuacji, w której przedsiębiorca będzie musiał zastanowić się, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problematyczne jest to, że razem z wejściem w życie płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie rośnie też płaca minimalna umowy o pracę. Tę podwyżkę najbardziej odczują szefowie, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna bo może prowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie ludzi w celu uniknięcia kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na wzrost statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się tragicznie prezentować we wszelkiego rodzaju sondach opinii publicznej.

Projektanci nowelizacji ustawy oszacowali konkretny zysk jaki zasili budżet państwa po wejściu przepisów w życie. Interesujące jest to czy w szacunkach uwzględnili niechęć pracodawców do nowych zmian i w konsekwencji redukcje etatów. Czas zweryfikuje rzeczywistość. Być może kolejny raz okaże się, że zmiana przepisów zamiast rozwijać gospodarkę sprawi, że wszystko stanie.

O komentarz poprosiliśmy panią Zofię Lewandowską odpowiadającą za portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to rzeczywiste zagrożenie, na które rządzący powinni uważać bowiem poprawa tej sytuacji może być trudna. Do wejścia ustawy w życie zostało niecałe pół roku warto ten czas przeznaczyć na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 10 (ostatnio: 06.08.2017 14:11:27)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 26.08.2016 07:20:58)

Podlinkuj wpis:
Post Tagged with , ,

You must be logged in to post a comment.