Home » Branże od endoskopia » Meble od endoskopia » Mała architektura miejska

Mała architektura miejska

Mała architektura miejska

Architektura miejska, albo tzw. drobna architektura i meble miejskie to tematyka która przez wiele, wiele lat nie wybił się w świadomości społecznej. Ot, jest sobie droga wśród drzew, blisko dróżki stoją ławki parkowe lub kosze na śmieci. Normalna rzecz, od zawsze tak było, co za filozofia? ujrzymy propozycję na meble miejskie. Pokazuje się wszakże, że jak najbardziej, jest.

Pisząc o małej architekturze, tak naprawdę mówimy o okolicy która nas obejmuje. O tym, jak na przykład wyglądają zieleńce, place, drogi, parki. O tym, bądź mamy gdzie wyrzucić drobne śmieci, czy mamy gdzie usiąść gdy się zmęczymy, czy chodząc latem razi nas słońce. Mówiąc wprost, architektura miejska ma wpływ na to, czy chcemy w danym miejscu przebywać, a następnie tam powracać.

Ale czym w rzeczywistości mała architektura jest, jakie elementy się na nią składają? Ano chociażby stojaki na rowery, ławki parkowe i kosze uliczne. Każdy z tych drobnych elementów jakie omijamy i którymi nie rozmyślamy – a to w końcu one w znacznej mierze są odpowiedzialne za wygląd jak również atmosferę okolicy, ale także jego funkcjonalność i poczucie bezpieczeństwa.

Stojaki rowerowe chociażby. Mogą być cudowne i trendy, jednak równocześnie tak dziwne, że kompletnie bezużyteczne. Ławki parkowe mogą być mdłe, ale nad wyraz wytrzymałe, dzięki czemu wytrzymają dużo lat. A kosze uliczne, mogą być na stałe przymocowane do podłoża (np. kosze betonowe) jednocześnie zwiększając ich trwałość jak również bezpieczeństwo (nikt prawdopodobnie nie zdemoluje go w trakcie demonstracji ulicznej) albo metalowe czy nawet plastikowe, nieskomplikowane do zmiany ale nie aż tak wytrzymałe. Zostając w tematyce koszy: kosze parkowe znowu powinny niezauważalnie kreować się z anturażem roślinności, ale niepotrzebnie być odpornymi na manifestacje.

Potrzebujemy czy nie, mała architektura to coś, co ma znaczenie na nas wszystkich, więc należałoby się tym zagadnieniem zainteresować i poczytać kilkanaście tekstów w prasie branżowej.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 7 (ostatnio: 23.06.2017 14:37:11)
  • yahoo: 1 (ostatnio: 21.01.2017 02:47:14)

Podlinkuj wpis:

You must be logged in to post a comment.